300AWSP1J1M7QE
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
product image
300AWSP1J1M7QE Picture
SeekIC No. : 004169751 Detail
300AWSP1J1M7QE: SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
300AWSP1J1M7QE
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 300A Manufacturer: E-Switch
Data Rate : 3000 Mbps Circuit: SPDT
Switch Function: On-On Current Rating: 5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC: 120V Voltage Rating - DC: 28V
Actuator Style: Concave (Standard V) Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): - Mounting Type: Through Hole, Right Angle, Vertical
Termination Style: PC Pin Ingress Protection: IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features: Epoxy Sealed Terminals Panel Cutout Dimensions: -
Description
Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking
Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): -
Packaging: Bulk
Circuit: SPDT
Switch Function: On-On
Actuator Style: Concave (Standard V)
Termination Style: PC Pin
Features: Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions: -
Mounting Type: Through Hole, Right Angle, Vertical
Manufacturer: E-Switch
Current Rating: 5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC: 120V
Voltage Rating - DC: 28V
Ingress Protection: IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series: 300A
Parameters:
Technical/Catalog Information300AWSP1J1M7QE
VendorE-Switch
CategorySwitches
Mounting TypePCB, Through Hole, Vertical Right Angle
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Contact Rating @ Voltage5A @ 120VAC