30BQ040TR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.0 Amp 40 Volt
product image
30BQ040TR Picture
SeekIC No. : 00193832 Detail
30BQ040TR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.0 Amp 40 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30BQ040TR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 4 A Max Surge Current : 2000 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.68 V at 6 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMC (DO-214AB)
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 40 V
Package / Case : SMC (DO-214AB)
Forward Continuous Current : 4 A
Max Surge Current : 2000 A
Forward Voltage Drop : 0.68 V at 6 A