30BQ040TRPBF
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC
product image
30BQ040TRPBF Picture
SeekIC No. : 003427819 Detail
30BQ040TRPBF: DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30BQ040TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Schottky Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40V
Current - Average Rectified (Io): 3A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 530mV @ 3A Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): - Current - Reverse Leakage @ Vr: 500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F: - Diode Configuration: -
Package / Case : SOT343 Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: DO-214AB, SMC Supplier Device Package: SMC
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Mounting Type: Surface Mount
Reverse Recovery Time (trr): -
Capacitance @ Vr, F: -
Diode Type: Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40V
Current - Reverse Leakage @ Vr: 500µA @ 40V
Current - Average Rectified (Io): 3A
Package / Case: DO-214AB, SMC
Supplier Device Package: SMC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 530mV @ 3A