30CTQ060PBF
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO220AB
product image
30CTQ060PBF Picture
SeekIC No. : 003426769 Detail
30CTQ060PBF: DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO220AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30CTQ060PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Gain : 15 dB Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 620mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 800µA @ 60V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220AB
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Diode Type: Schottky
Reverse Recovery Time (trr): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220AB
Packaging: Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 620mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 800µA @ 60V