30CTQ060S
Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 60 Volt Common Cathode
product image
30CTQ060S Picture
SeekIC No. : 00193976 Detail
30CTQ060S: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 60 Volt Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30CTQ060S
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 1000 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.82 V
Maximum Reverse Leakage Current : 800 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 30 A
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 60 V
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Forward Voltage Drop : 0.82 V
Max Surge Current : 1000 A
Maximum Reverse Leakage Current : 800 uA
Features:
150° C TJ operation
Center tap configuration
Very low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Specifications
Parameters 30CPQ.. Units Conditions
IF(AV)   Max. Average Forward (Per Leg)
           Current * See Fig. 5 (Per Device)
15 A 50% duty cycle @ TC = 105 °C, rectangular wave form
IFSM    Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
           Surge Current (Per Leg) * See Fig. 7
1000 A 5s Sine or 3s Rect. pulse Following any rated
oad condition and with
rated VRRM applied
265 10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS      Non-Repetitive Avalanche Energy
           (Per Leg)
13 mJ T= 25 °C, IAS  = 1.50 Amps, L = 11.5 mH
IAR    Repetitive Avalanche Current
        (Per Leg)
1.50 A Current decaying linearly to zero in 1 sec