30CTQ060STRR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 60 Volt Common Cathode
product image
30CTQ060STRR Picture
SeekIC No. : 00194143 Detail
30CTQ060STRR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 60 Volt Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30CTQ060STRR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 1000 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.82 V
Maximum Reverse Leakage Current : 800 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Forward Continuous Current : 30 A
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 60 V
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Forward Voltage Drop : 0.82 V
Max Surge Current : 1000 A