30EPH06PBF
DIODE ULTRA FAST 600V 30A TO247
product image
30EPH06PBF Picture
SeekIC No. : 003428146 Detail
30EPH06PBF: DIODE ULTRA FAST 600V 30A TO247
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30EPH06PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FRED Pt™ Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Current - Average Rectified (Io): 30A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.6V @ 30A
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 600V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-247-2 Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Reverse Recovery Time (trr): 35ns
Packaging: Tube
Current - Average Rectified (Io): 30A
Series: FRED Pt™
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.6V @ 30A
Package / Case: TO-247-2
Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Mounting Type: Through Hole, Radial
Description
Hyperfast Rectifier, 30 A FRED Pt?
The following is about the absolute maximum ratings.The VRRM (Peak Repetitive Reverse Voltage) is 600 V.The IF(AV) (Average Rectifier Forward Current) is 30 A at TC = 116.The IFSM (Non Repetitive Peak Surge Current) is 300 A at TJ = 25.The TJ, TSTG (Operating Junction and Storage Temperatures) ranges from - 65 to 175 .
The electrical characteristics at TJ = 25 come next.The Min VBR, Vr (Breakdown Voltage,Blocking Voltage) is 600 V at IR = 100A.The typical VF (Forward Voltage) is 2.0 V and the Max is 2.6 V at IF = 30A, TJ = 25.But the typical VF is 1.34 V and the Max is 1.75 V at IF = 30A, TJ = 150°C.The typical IR (Reverse Leakage Current) is 0.3A and the Max is 50A at VR = VR Rated.But The typical IR is 60A and the Max is 500A at TJ = 150, VR = VR Rated.The typical CT (Junction Capacitance) is 33 pF at VR = 600V.The typical LS (Series Inductance) is 3.5 nH which is measured lead to lead 5mm from package body.