30TPS08PBF
SCR PHASE CTRL 800V 30A TO247AC
product image
30TPS08PBF Picture
SeekIC No. : 003435454 Detail
30TPS08PBF: SCR PHASE CTRL 800V 30A TO247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30TPS08PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
SCR Type: Standard Recovery Voltage - Off State: 800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2V Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.3V
Maximum Operating Frequency : 2.5 GHz Current - On State (It (AV)) (Max): 20A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 30A Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 45mA
Current - Hold (Ih) (Max): 100mA Current - Off State (Max): 500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 300A @ 50Hz Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: TO-247-3
Supplier Device Package: TO-247AC
Description
Series: -
Voltage - Off State: 800V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
SCR Type: Standard Recovery
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 45mA
Current - Hold (Ih) (Max): 100mA
Current - Off State (Max): 500µA
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.3V
Current - On State (It (RMS)) (Max): 30A
Current - On State (It (AV)) (Max): 20A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 300A @ 50Hz