3250W-1-102
Trimmer Resistors - Through Hole 1Kohms 5% Square Sealed
product image
3250W-1-102 Picture
SeekIC No. : 001265310 Detail
3250W-1-102: Trimmer Resistors - Through Hole 1Kohms 5% Square Sealed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3250W-1-102
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Taper : Linear
Resistance : 1 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 1 Watt Tolerance : 5 %
Description
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Number of Turns : Multi Turn
Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 %
Resistance : 1 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3250W-1-102
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)1W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.220" H (12.70mm x 12.70mm x 5.59mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±5%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistive MaterialWirewound
Taper-
PackagingTube
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3250W 1 102
3250W1102
3250W 102 ND
3250W102ND
3250W-102