3250W-1-202
Trimmer Resistors - Through Hole 2Kohms 5% Square Sealed
product image
3250W-1-202 Picture
SeekIC No. : 001266090 Detail
3250W-1-202: Trimmer Resistors - Through Hole 2Kohms 5% Square Sealed
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3250W-1-202
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Taper : Linear
Resistance : 2 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 1 Watt Tolerance : 5 %
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 5 %
Resistance : 2 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3250W-1-202
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms2.00K
Power (Watts)1W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.220" H (12.70mm x 12.70mm x 5.59mm)
PackagingTube
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±5%
Mounting TypeThrough Hole
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3250W 1 202
3250W1202
3250W 202 ND
3250W202ND
3250W-202