3252P-1-101LF
Trimmer Resistors - Through Hole 100ohm 1/2" Square Sealed Wire Leads
product image
3252P-1-101LF Picture
SeekIC No. : 001270391 Detail
3252P-1-101LF: Trimmer Resistors - Through Hole 100ohm 1/2" Square Sealed Wire Leads
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3252P-1-101LF
  • Qty
  • 0~23
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Taper : Linear
Resistance : 100 Ohms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Resistance : 100 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information3252P-1-101LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.220" H (12.70mm x 12.70mm x 5.59mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%