3252W-1-202LF
Trimmer Resistors - Through Hole 2Kohms 1/2" Square Sealed Wire Leads
product image
3252W-1-202LF Picture
SeekIC No. : 001265737 Detail
3252W-1-202LF: Trimmer Resistors - Through Hole 2Kohms 1/2" Square Sealed Wire Leads
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3252W-1-202LF
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Resistance : 2 KOhms
Termination Style : Radial Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 10 %
Description
Taper :
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Number of Turns : Multi Turn
Resistance : 2 KOhms
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Parameters:
Technical/Catalog Information3252W-1-202LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms2.00K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.220" H (12.70mm x 12.70mm x 5.59mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Taper-
PackagingTube
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3252W 1 202LF
3252W1202LF
3252W 202LF ND