3252W-1-203
Trimmer Resistors - Through Hole 20Kohms 1/2" Sq Sealed Wire Leads
product image
3252W-1-203 Picture
SeekIC No. : 001271282 Detail
3252W-1-203: Trimmer Resistors - Through Hole 20Kohms 1/2" Sq Sealed Wire Leads
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3252W-1-203
  • Qty
  • 0~48
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Resistance : 20 KOhms
Termination Style : Radial Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 10 %
Description
Taper :
Product Type : Multiturn
Tolerance : 10 %
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Resistance : 20 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3252W-1-203
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms20.0K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.500" L x 0.500" W x 0.220" H (12.70mm x 12.70mm x 5.59mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Taper-
PackagingTube
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names 3252W 1 203
3252W1203
3252W 203 ND
3252W203ND
3252W-203