3296W-1-104LF
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 100Kohms Sealed Vertical Adjust
product image
3296W-1-104LF Picture
SeekIC No. : 001266192 Detail
3296W-1-104LF: Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 100Kohms Sealed Vertical Adjust
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3296W-1-104LF
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : 25 Taper : Linear
Resistance : 100 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Description
Voltage Rating :
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Product : Trimmers
Number of Turns : 25
Resistance : 100 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3296W-1-104LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.375" L x 0.190" W x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Resistive MaterialCermet
Taper-
PackagingTube
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3296W 1 104LF
3296W1104LF
3296W 104LF ND