3296W-1-204LF
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 200Kohms Sealed Vertical Adjust
product image
3296W-1-204LF Picture
SeekIC No. : 001266011 Detail
3296W-1-204LF: Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 200Kohms Sealed Vertical Adjust
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3296W-1-204LF
Number of Turns : 25 Taper : Linear
Resistance : 200 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Tolerance : 10 %
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Number of Turns : 25
Resistance : 200 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3296W-1-204LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms200K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.375" L x 0.190" W x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3296W 1 204LF
3296W1204LF
3296W 204LF ND