3296Z-1-254LF
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 250Kohms Sealed Horizontal Adjust
product image
3296Z-1-254LF Picture
SeekIC No. : 001266438 Detail
3296Z-1-254LF: Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 250Kohms Sealed Horizontal Adjust
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3296Z-1-254LF
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : 25 Taper : Linear
Resistance : 250 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Description
Voltage Rating :
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Product : Trimmers
Number of Turns : 25
Resistance : 250 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3296Z-1-254LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms250K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.375" L x 0.190" W x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole