3299W-1-204LF
Trimmer Resistors - Through Hole 200Kohms Standoffs Vertical Adjust 3/8"
product image
3299W-1-204LF Picture
SeekIC No. : 001265376 Detail
3299W-1-204LF: Trimmer Resistors - Through Hole 200Kohms Standoffs Vertical Adjust 3/8"
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3299W-1-204LF
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : Multi Turn Taper : Linear
Resistance : 200 KOhms Voltage Rating : 300 Volts
Termination Style : Radial Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 10 % Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Description
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Voltage Rating : 300 Volts
Termination Style : Radial
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Product : Trimmers
Resistance : 200 KOhms
Number of Turns : Multi Turn
Parameters:
Technical/Catalog Information3299W-1-204LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms200K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of Turns25
Package / CaseSquare - 0.395" L x 0.375" W x 0.240" H (10.03mm x 9.53mm x 6.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Resistive MaterialCermet
Taper-
PackagingTube
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3299W 1 204LF
3299W1204LF
3299W 204LF ND