32CTQ030-1PBF
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO262
product image
32CTQ030-1PBF Picture
SeekIC No. : 003426607 Detail
32CTQ030-1PBF: DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO262
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
32CTQ030-1PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Gain : 15 dB Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.75mA @ 30V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA Supplier Device Package: TO-262
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V
Diode Type: Schottky
Reverse Recovery Time (trr): -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device Package: TO-262
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.75mA @ 30V
Features:
`150 TJ operation
`High purity, high temperature epoxy encapsulation for
`enhanced mechanical strength and moisture resistance
`Low forward voltage drop
`High frequency operation
`Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
`Lead-Free ("PbF" suffix)
Specifications
Parameters 32CTQ Units Conditions
IF(AV) Max. Average Forward Current
* See Fig. 5
30 A 50% duty cycle @ TC = 115, rectangular wave form
* See Fig. 5
900 A 5s Sine or 3s Rect. pulse Following any rated
load condition and
with rated VRRM applied
250 10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy 13 mJ TJ = 25, IAS = 1.20 Amps, L = 11.10 mH
IAR Repetitive Avalanche Current 3 A Current decaying linearly to zero in 1 sec