32CTQ030PBF
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO220AB
product image
32CTQ030PBF Picture
SeekIC No. : 003426608 Detail
32CTQ030PBF: DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO220AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
32CTQ030PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Gain : 15 dB Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.75mA @ 30V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220AB
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 30V
Diode Type: Schottky
Reverse Recovery Time (trr): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220AB
Packaging: Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490mV @ 15A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.75mA @ 30V
Features:
·150° C TJ operation
·Lead-Free ("PbF" suffix)
Specifications
Parameters 16CTQ Units Conditions
IF(AV) Max. Average Forward
Current * See Fig. 5
30 A 50% duty cycle @ TC = 115°C, rectangular wave form
IFSM Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
Surge Current * See Fig. 7
900
A 5s Sine or 3s Rect. pulse Following any rated
load condition and with
rated VRRM applied
10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy
13 mJ TJ = 25 °C, IAS = 1.20 Amps, L = 11.10 mH
IAR Repetitive Avalanche Current
3 A Current decaying linearly to zero in 1 sec