32CTQ030S
Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 30 Volt
product image
32CTQ030S Picture
SeekIC No. : 00194360 Detail
32CTQ030S: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 30 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
32CTQ030S
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 900 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.58 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1750 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Peak Reverse Voltage : 30 V
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 30 A
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Forward Voltage Drop : 0.58 V
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Max Surge Current : 900 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1750 uA
Features:
150° C TJ operation
Specifications
Parameters
32CTQ
Units
Conditions
IF(AV)  Max. Average Forward Current
           * See Fig. 5
30
A
50% duty cycle @ TC = 115° C, rectangular wave form
IFSM    Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
           Surge Current * See Fig. 7
900
A
5s Sine or 3s Rect. pulse
Following any rated
oad condition and
with rated VRRM applied
250
10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS     Non-Repetitive Avalanche Energy
13
mJ
TJ = 25 °C, I = 1.20 Amps, LAS = 11.10 mH