3590S-2-104L
Precision Potentiometers 7/8"WW 100Kohms 0.25% 10turn
product image
3590S-2-104L Picture
SeekIC No. : 001256818 Detail
3590S-2-104L: Precision Potentiometers 7/8"WW 100Kohms 0.25% 10turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3590S-2-104L
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Precision Potentiometer Mounting Style : Panel
Number of Turns : 10 Element Type : Wirewound
Shaft Type : Slotted Resistance : 100 KOhms
Termination Style : Turret Tolerance : 5 %
Description
Linearity :
Taper :
Voltage Rating :
Product : Precision Potentiometer
Termination Style : Turret
Mounting Style : Panel
Number of Turns : 10
Element Type : Wirewound
Shaft Type : Slotted
Tolerance : 5 %
Resistance : 100 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3590S-2-104L
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100K
Power (Watts)2W
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±5%
Package / CaseRound - 0.875" Dia x 0.732" H (22.23mm x 18.60mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter6.30mm
Actuator Length20.62mm
Actuator TypeSlotted Shaft
Temperature Coefficient±50ppm/°C