3683S-1-102L
Precision Potentiometers 1K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
product image
3683S-1-102L Picture
SeekIC No. : 001257185 Detail
3683S-1-102L: Precision Potentiometers 1K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3683S-1-102L
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Digital Multi Precision Potentiometer Mounting Style : Snap In
Resistance : 1 KOhms Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 3 %
Description
Linearity :
Taper :
Number of Turns :
Element Type :
Shaft Type :
Voltage Rating :
Resistance : 1 KOhms
Termination Style : Solder Lug
Product : Digital Multi Precision Potentiometer
Mounting Style : Snap In
Tolerance : 3 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3683S-1-102L
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)2W
Adjustment TypePush Button
Tolerance±3%
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Number of Digits/Alpha3
Package / CaseSquare - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)