3683S-1-502
Precision Potentiometers 5K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
product image
3683S-1-502 Picture
SeekIC No. : 001257851 Detail
3683S-1-502: Precision Potentiometers 5K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3683S-1-502
  • Qty
  • 0~16
Quick Details
Product : Digital Multi Precision Potentiometer Mounting Style : Snap In
Resistance : 5 KOhms Termination Style : Solder Lug
Voltage Rating : 1 KVolt Tolerance : 3 %
Shaft Type :
Resistance : 5 KOhms
Mounting Style : Snap In
Tolerance : 3 %
Voltage Rating : 1 KVolt
Parameters:
Technical/Catalog Information3683S-1-502
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms5.00K
Power (Watts)2W
Adjustment TypePush Button
Tolerance±3%
Number of Digits/Alpha3
Package / CaseSquare - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)