3683S-1-502L
Precision Potentiometers 5K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
product image
3683S-1-502L Picture
SeekIC No. : 001257034 Detail
3683S-1-502L: Precision Potentiometers 5K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3683S-1-502L
Resistance : 5 KOhms Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 3 %
Voltage Rating :
Resistance : 5 KOhms
Mounting Style : Snap In
Tolerance : 3 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3683S-1-502L
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms5.00K
Power (Watts)2W
Adjustment TypePush Button
Tolerance±3%
Number of Digits/Alpha3
Package / CaseSquare - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)