380LQ681M250H452
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 680uF 250V 20%
product image
380LQ681M250H452 Picture
SeekIC No. : 00763902 Detail
380LQ681M250H452: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 680uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LQ681M250H452
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 680 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LQ Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 680 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 45 mm (1.77 in)
Series : 380LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information380LQ681M250H452
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance680F
ESR (Equivalent Series Resistance)293.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.772" H (22.00mm x 45.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V