380LX122M180A032
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 180V 20%
product image
380LX122M180A032 Picture
SeekIC No. : 00773411 Detail
380LX122M180A032: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 180V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX122M180A032
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 35 mm (1.38 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts
Capacitance : 1200 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 35 mm (1.38 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX122M180A032
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.378" H (35.00mm x 35.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating180V