380LX122M180K042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 180V 20%
product image
380LX122M180K042 Picture
SeekIC No. : 00776000 Detail
380LX122M180K042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 180V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX122M180K042
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 40 mm (1.57 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts
Capacitance : 1200 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Series : 380LX
Length : 40 mm (1.57 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX122M180K042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.575" H (30.00mm x 40.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating180V