380LX122M400A082
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 400V 20%
product image
380LX122M400A082 Picture
SeekIC No. : 00763605 Detail
380LX122M400A082: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 400V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX122M400A082
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 80 mm (3.15 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts
Capacitance : 1200 uF
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 80 mm (3.15 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX122M400A082
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)152.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 3.150" H (35.00mm x 80.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V