380LX151M315H022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 315V 20%
product image
380LX151M315H022 Picture
SeekIC No. : 00771196 Detail
380LX151M315H022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 315V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX151M315H022
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 315 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 315 Volts
Capacitance : 150 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX151M315H022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.181" H (22.00mm x 30.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating315V