380LX151M400J022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 400V 20%
product image
380LX151M400J022 Picture
SeekIC No. : 00766303 Detail
380LX151M400J022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 400V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX151M400J022
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts
Capacitance : 150 uF
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX151M400J022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.100 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.181" H (25.00mm x 30.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V