380LX151M500A012
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 500V 20%
product image
380LX151M500A012 Picture
SeekIC No. : 00762054 Detail
380LX151M500A012: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 500V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX151M500A012
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 500 Volts ESR : 1.105 Ohms
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 25.4 mm (1 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 150 uF
Voltage Rating : 500 Volts
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR : 1.105 Ohms
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 25.4 mm (1 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX151M500A012
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 0.984" H (35.00mm x 25.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating500V