380LX152M200A032
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 200V 20%
product image
380LX152M200A032 Picture
SeekIC No. : 00762878 Detail
380LX152M200A032: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 200V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX152M200A032
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 35 mm (1.38 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1500 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 35 mm (1.38 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX152M200A032
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)144.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.378" H (35.00mm x 35.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V