380LX152M400A102
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 400V 20%
product image
380LX152M400A102 Picture
SeekIC No. : 00775591 Detail
380LX152M400A102: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 400V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX152M400A102
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~24
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 105 mm (4.13 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts
Capacitance : 1500 uF
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 105 mm (4.13 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX152M400A102
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 4.134" H (35.00mm x 105.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V