380LX153M016A202
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 16V 20%
product image
380LX153M016A202 Picture
SeekIC No. : 00771150 Detail
380LX153M016A202: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 16V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX153M016A202
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 16 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 20 mm (0.79 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 0.015 Farad
Voltage Rating : 16 Volts
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 20 mm (0.79 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX153M016A202
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)55.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 0.787" H (35.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating16V