380LX153M025J042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 25V 20%
product image
380LX153M025J042 Picture
SeekIC No. : 00762496 Detail
380LX153M025J042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 25V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX153M025J042
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts ESR : 0.04 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : 380LX
Diameter : 25.4 mm (1 in) Length : 40 mm (1.57 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 0.015 Farad
Series : 380LX
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Voltage Rating : 25 Volts
Length : 40 mm (1.57 in)
ESR : 0.04 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX153M025J042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)40.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.575" H (25.00mm x 40.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V