380LX153M025K022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 25V 20%
product image
380LX153M025K022 Picture
SeekIC No. : 00769036 Detail
380LX153M025K022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 25V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX153M025K022
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 0.015 Farad
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Series : 380LX
Length : 30 mm (1.18 in)
Voltage Rating : 25 Volts
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX153M025K022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)40.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.181" H (30.00mm x 30.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V