380LX153M035A022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35V 15000UF (35X30)
product image
380LX153M035A022 Picture
SeekIC No. : 00762386 Detail
380LX153M035A022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35V 15000UF (35X30)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX153M035A022
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 0.015 Farad
Voltage Rating : 35 Volts
Series : 380LX
Length : 30 mm (1.18 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX153M035A022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)36.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.181" H (35.00mm x 30.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V