380LX153M035J052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35V 15000UF (25X50)
product image
380LX153M035J052 Picture
SeekIC No. : 00759420 Detail
380LX153M035J052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35V 15000UF (25X50)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX153M035J052
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts ESR : 0.036 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : 380LX
Diameter : 25.4 mm (1 in) Length : 50.8 mm (2 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 0.015 Farad
Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 0.036 Ohms
Series : 380LX
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX153M035J052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)36.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.969" H (25.00mm x 50.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V