380LX153M050A042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 50V 20%
product image
380LX153M050A042 Picture
SeekIC No. : 00761675 Detail
380LX153M050A042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 50V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX153M050A042
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts ESR : 0.027 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 40 mm (1.57 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 0.015 Farad
Voltage Rating : 50 Volts
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
ESR : 0.027 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX153M050A042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.575" H (35.00mm x 40.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V