380LX153M063A062
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 63V 20%
product image
380LX153M063A062 Picture
SeekIC No. : 00768160 Detail
380LX153M063A062: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 63V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX153M063A062
  • Qty
  • 0~58
Quick Details
Capacitance : 0.015 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 0.015 Farad
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Voltage Rating : 63 Volts
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX153M063A062
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance15000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 2.480" H (35.00mm x 63.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V