380LX181M250H012
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 180uF 250V 20%
product image
380LX181M250H012 Picture
SeekIC No. : 00766376 Detail
380LX181M250H012: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 180uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX181M250H012
Quick Details
Capacitance : 180 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 25.4 mm (1 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 180 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 25.4 mm (1 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX181M250H012
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance180F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 0.984" H (22.00mm x 25.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V