380LX181M350J032
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 180uF 350V 20%
product image
380LX181M350J032 Picture
SeekIC No. : 00764673 Detail
380LX181M350J032: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 180uF 350V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX181M350J032
Quick Details
Capacitance : 180 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 35 mm (1.38 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 180 uF
Voltage Rating : 350 Volts
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 35 mm (1.38 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX181M350J032
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance180F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension-
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V