380LX182M100J032
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1800uF 100V 20%
product image
380LX182M100J032 Picture
SeekIC No. : 00762994 Detail
380LX182M100J032: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1800uF 100V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX182M100J032
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 35 mm (1.38 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1800 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 35 mm (1.38 in)
Voltage Rating : 100 Volts
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX182M100J032
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)140.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.378" H (25.00mm x 35.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V