380LX182M180A042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1800uF 180V 20%
product image
380LX182M180A042 Picture
SeekIC No. : 00764036 Detail
380LX182M180A042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1800uF 180V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX182M180A042
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts
Capacitance : 1800 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX182M180A042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.575" H (35.00mm x 40.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating180V