380LX182M250A062
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250V 1800uF 35 X 63 20%
product image
380LX182M250A062 Picture
SeekIC No. : 00766308 Detail
380LX182M250A062: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250V 1800uF 35 X 63 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX182M250A062
Quick Details
Capacitance : 1800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 1800 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX182M250A062
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)62.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.378" Dia x 2.480" H (35.00mm x 63.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V