380LX183M025K032
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 18000uF 25V 20%
product image
380LX183M025K032 Picture
SeekIC No. : 00767224 Detail
380LX183M025K032: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 18000uF 25V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX183M025K032
Quick Details
Capacitance : 0.018 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 35 mm (1.38 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Series : 380LX
Length : 35 mm (1.38 in)
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 0.018 Farad
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX183M025K032
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance18000F
ESR (Equivalent Series Resistance)35.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.378" H (30.00mm x 35.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V