380LX183M035K452
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 18000uF 35V 20%
product image
380LX183M035K452 Picture
SeekIC No. : 00764186 Detail
380LX183M035K452: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 18000uF 35V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX183M035K452
Quick Details
Capacitance : 0.018 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Voltage Rating : 35 Volts
Series : 380LX
Length : 45 mm (1.77 in)
Capacitance : 0.018 Farad
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX183M035K452
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance18000F
ESR (Equivalent Series Resistance)30.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.772" H (30.00mm x 45.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V