381LQ222M200K052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200Volts 2200uF 30X50
product image
381LQ222M200K052 Picture
SeekIC No. : 00761136 Detail
381LQ222M200K052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200Volts 2200uF 30X50
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ222M200K052
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts ESR : 0.041 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Series : 381LQ
Diameter : 30 mm (1.18 in) Length : 50.8 mm (2 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 200 Volts
Capacitance : 2200 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Series : 381LQ
ESR : 0.041 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ222M200K052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.969" H (30.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V