381LQ271M400A012
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 270uF 400V 20%
product image
381LQ271M400A012 Picture
SeekIC No. : 00763410 Detail
381LQ271M400A012: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 270uF 400V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ271M400A012
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 270 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 25.4 mm (1 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Voltage Rating : 400 Volts
Capacitance : 270 uF
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 25.4 mm (1 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ271M400A012
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance270F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 0.984" H (35.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V