381LQ271M450J052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 270uF 450V 20%
product image
381LQ271M450J052 Picture
SeekIC No. : 00778240 Detail
381LQ271M450J052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 270uF 450V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ271M450J052
Quick Details
Capacitance : 270 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Capacitance : 270 uF
Voltage Rating : 450 Volts
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ271M450J052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance270F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.969" H (25.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V